Dlaczego soczewki kontaktowe mają inną moc niż okulary?
Szkła okularowe i soczewki kontaktowe służą w celu korekcji wad wzroku. Dzięki nim odzyskujemy ostrość i komfort widzenia, możemy zapomnieć o uciążliwych objawach, które towarzyszą wadom wzroku (zmęczenie oczu, ból głowy, zawroty głowy), a także zapobiegamy pogłębianiu się problemów ze wzrokiem. Zmieniając okulary na soczewki, wiele osób zauważa, że różnią się one pod względem mocy. Wyjaśniamy, dlaczego soczewki oraz okulary mają inną moc.
Moc soczewek kontaktowych a moc okularów. Dlaczego bywa różna?
W celu zamiany okularów korekcyjnych na soczewki kontaktowe konieczna jest wizyta u optyka. Ma to związek z rozbieżnościami mocy okularów i soczewek, które są sporym zaskoczeniem dla wielu osób. Powodem różnicy pomiędzy mocą soczewek okularowych i soczewek kontaktowych jest odległość, w jakiej znajdują się one od oka. Rozbieżności występują przede wszystkim w przypadku wad wzroku na poziomie powyżej 3,25 dioptrii i dotyczą zarówno soczewek plusowych, jak i minusowych. W przypadku krótkowzroczności moc soczewek kontaktowych jest odpowiednio mniejsza od mocy soczewek okularowych, a w przypadku dalekowzroczności moc soczewek kontaktowych jest odpowiednio większa. Zważając na to, że soczewki kontaktowe nie zawsze mają taką samą moc, jak właściwe dla nas soczewki okularowe, nie polecamy dobierać ich w sposób samodzielny. Po raz pierwszy soczewki kontaktowe zawsze powinny zostać dobrane przez optyka, co pozwoli na ich precyzyjne dopasowanie do wady wzroku.
Okulary czy soczewki kontaktowe?
Zarówno okulary korekcyjne, jak i soczewki kontaktowe są rozwiązaniem odpowiednim dla większości osób. Mamy więc możliwość wyboru, w jaki sposób będziemy korygować wadę wzroku. Możemy cieszyć się większą swobodą, dostosowując sposób korekcji wady wzroku do sytuacji, np. korzystając z okularów w pracy, a z soczewek kontaktowych podczas uprawiania sportu. Jedynie w nielicznych przypadkach jesteśmy „skazani” na tradycyjne rozwiązanie w postaci okularów. Korzystanie z soczewek kontaktowych wykluczają m.in. nietolerancja i alergia na soczewki, aktywne stany zapalne, ciężki zespół suchego oka i cukrzyca.